THE BEST SIDE OF BADANIE DNA OKA

The best Side of badanie dna oka

The best Side of badanie dna oka

Blog Article

Badanie dna oka pozwala na rozpoznanie zmian w obszarze narządu wzroku, dzięki czemu możliwe jest ich wczesne wykrycie, co finalnie daje możliwość dodatkowej szczegółowej diagnostyki i szybkiego wdrożenia leczenia. 

Badanie angiograficzne stosowane jest w diagnostyce zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Choroba ta może przybierać jedną z dwóch postaci – these types ofą lub wysiękową.

Badanie dna oka jest jednym z badań, które są pomocne w diagnostyce wielu chorób. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce tych chorób, które przebiegają bezobjawowo, a ich obecność można wykryć właśnie dzięki szczegółowej analizie dna oka.

Na zdjęciach dna oka jawią się a single jako drobne ogniska hiperfluorescencji, usytuowane w obszarze plamki, wokół dołka środkowego. W zaawansowanej postaci choroby na skutek badania AF uwidoczniony zostaje obraz tak zwanego wolego oka, który powstaje na skutek połączenia się kilku drobnych ognisk zmian chorobowych w jedno. 

Wskazaniem do przeprowadzenia badania dna oka są również choroby narządu wzroku. Szczególnie jeśli pojawił się trouble z ubytkiem w polu widzenia, osłabieniem ostrości wzroku oraz zaburzeniem widzenia barw.

Skaningowa konfokalna oftalmoskopia laserowa (HRT) — pozwala na szybkie i bardzo precyzyjne badanie o wysokiej rozdzielczości, co umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian.

Oftalmoskopia pośrednia zakłada wykorzystanie dodatkowej soczewki o dużej mocy, przykładanej do oka pacjenta i dodatkowego sprzętu, który rzutuje światło przez soczewkę i umożliwia obserwację. Najczęściej spotykanym przykładem tej metody pomiarowej jest pomiar w lampie szczelinowej z użyciem odpowiedniej soczewki.

Zobacz także Artroskopia — na czym polega badanie i jakie są wskazania? Przygotowanie, rodzaje, możliwości

Oftalmoskop dzięki wbudowanym filtrom daje okuliście możliwość redukcji natężenia światła. Filtr zielony służy do obserwacji włókien nerwowych i drobnych naczyń siatkówki, a filtr kobaltowoniebieski jest wykorzystywany przy badaniu z użyciem fluoresceiny. 

Badanie dna oka metodą oftalmoskopii pośredniej wykonuje się za pomocą soczewki skupiającej o dużej mocy – w zależności od mocy soczewki okulista widzi z odległości powiększony i odwrócony obraz dna oka.

Wskazaniem do wykonania angiografii fluoresceinowej są również zapalenia i nowotwory siatkówki, a także zakrzepy, here zatory i zapalenia jej naczyń oraz inne anomalie, między innymi naczyniakowatość oraz naczyniaki występujące w chorobie Coatsa. Badanie AF przeprowadzane jest ponadto w celach kontrolnych, przed wybranymi procedurami medycznymi i zabiegami chirurgicznymi, takimi jak na przykładvert laseroterapia.

Aby zbadać oko, okulista wprowadza przez wziernik wiązkę światła, które po przejściu przez soczewkę naświetla dno oka. Powiększenie obrazu utrzymuje się za pomocą soczewki skupiającej, ustawionej przed okiem pacjenta.

10 rodzaj badania dna oka jest wykonywany przy użyciu lampy szczelinowej, tzw. biomikroskopu. Dodatkowo podczas badania lekarz wykorzystuje specjalne trójlustro Goldmana, które zakłada się bezpośrednio na oko po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym (znieczuleniu kroplowym). Metoda ta pozwala na stereoskopowe, czyli przestrzenne obejrzenie oka.  

Brak mobilności jest niewątpliwą wadą urządzenia. Z uwagi na konieczność ścisłej współpracy pacjenta z okulistą nie ma możliwości przeprowadzenia badania u małych dzieci.

Report this page